Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Познаваме ли билките в природата/

раздел билки

Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот svetlozelen » 16 Фев 2009, 11:59

Бих искала да споделим опит по въпроса за билките в Бг.-познаваме ли ги,кои от тях най-често ползваме и за какво?Не искам да правим справки в Гугъл и книги-хайде,да видим на първо място за кои билки се сещате???
Колкото до моя опит с тях-познавам ги добре и голяма част от тях,ползвам ги за чай/мащерка,мента,лайка,липов цвят,борови връхчета/,а отварата от лайката -за измиване на лицето.Признавам,че съм немарлива и нямам воля да се лекувам с билки/при мен е-"искам мъжко и то веднага"/.
Всяка година си правя и маслен извлек от невен-помага при изгаряния и напукани ръце и пети.Сигурно и за още щуротии ще се сетя,но хайде и вие.... :) Може и рецепти да обменим-в козметиката,при болести....да не забравяме,че и някои от билките са подправки...
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот ilimili » 16 Фев 2009, 12:18

Фаворит ми е Мащерката.Живовлека ме ядосва в градината,но пък намира приложение:Накълцвам или намачквам и в/у рана,чудесно си върши работата. :-D Лайката я свързвам с пристъпите,които получаваше синът ми като малък:Лайка + сода и на печката,отварят се бронхите и улеснява дишането. :f Цъфнал бор се "диша"по същата причина. :da!Мед от борови връхчета или малки шишарки ако продава някоя баба на пазара,не пропускам.Липата ми е в махалата :) ,невен имам дори в момента презимувал и зелен на терасата(ей,много издръжливо).Орехова шума от комшийското дърво:Може да се плакне косата,може и за баня ,ако ви подгонят"лудите".На първо четене това,а като се позамисля-повече :)
Аватар
ilimili
Средно цветенце
 
Мнения: 213
Регистриран на: 16 Яну 2009, 19:39

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот mama Dani » 18 Фев 2009, 22:06

Ми аз се сещам за камара неща, но понеже съм направила тема "Билки за болки" и сега не знам къде да пиша... Пък то всъщност билките не са само за болки, а и за разкрасяване, но понеже и тук има рецепти за разни болежки и някак си се дублират и ще се размият нещата..., така си мисля де ...може и да не съм права. Дайте идея как по-добре да организираме тази полезна информация като главна тема и подтеми. Може би нещо от сорта - "билки за болки", "билки за "фасон" :) :) :) , "билки до поискване":- където всеки да може да пита коя точно билка го интересува и с каква цел - и с указание от пишещия да намира в съответното място нужната информация...и аз не знам :D Всъщност админът може би да прецени най-добре... :f Не вярвам някой да се задере, че си имаме форум-билкова аптека, защото билките са си растения, много красиви китки в повечето случаи и така или иначе си е в реда на нещата да си пишем за тях. :da
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот Алпина » 21 Фев 2009, 10:59

Гледам у дома почти вина ги да има - жълт кантарион, риган, мащерка, липа, бял равнец, подбел, борови връхчета, мента, цветове на дървовиден бъз. Бера си ги сама. Освен това си правя и разни препарати и извлеци - напр. благ мехлем, който ползвам ежедневно като крем, спиртен извлек от черен оман (зарасличе) - за рани, язва и пр., спиртен извлек на мечи лук (пречиства кръвта), маслен извлек на пресни цветове на жълт кантарион - за рани, екземи, за язва. А, тази година си направих и спиртен извлек на гинко и наложени със захар плодове от тревист бъз - страхотен имуностимулатор. Винаги имаме и алое в къщи на разположение. Живовляк и полски хвощ също растат в изобилие в региона.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот Алпина » 21 Фев 2009, 11:06

Щях да забравя - шипки и коприва. Обикновено ги берем в огромни количества.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот cvetar » 21 Фев 2009, 14:34

Алпина написа: А, тази година си направих и спиртен извлек на гинко и наложени със захар плодове от тревист бъз - страхотен имуностимулатор.

А може ли да помоля за повече подробности по приготвянето на извлека от гинко и как се употребява ...и за плодовете на тревистия бъз също... :da1
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот Алпина » 21 Фев 2009, 15:48

Листата от гинко се берат в края на лятото- началото на есента, преди да започнат да пожълтяват. Изсушават се на сянка и после в съотношение 1:10 се заливат с 40-градусов спирт или ракия, престояват 2 седмици, прецеждат се и се пие по 10-15 капки 3 пъти на ден в продължение на месец. Не е препоръчително за много млади хора. Подобрява дейността на мозъка. Настойката от бъз - избира се добре узрял (иначе е отровен) тревист бъз. Режат се целите съцветия, измиват се със студена вода, ако са прашни и се оронват с вилица. После в 3-литров буркан се реди пласт бъз (около 1 см), пласт захар. Престоява около 1 месец на хладно и се прецежда. Съхранява се на хладно и тъмно. Пие се по 1 супена лъжица сутрин на гладно, може и разтворена във вода. Шишетата, в които се съхранява не се затварят плътно, ако се изнесат на светло и топло и се оставят, може да започне ферментация и да си сменяте после тапетите. Аз обикновено държа шишето в някакъв съд, та ако тръгне да изтича, да има къде да се събира. По същата причина не бива да е плътно затворено, за да не се пръсне бутилката. Трябва образувалите се газове да се освобождават постепенно.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот zamakat » 21 Фев 2009, 16:16

Благодаря,Алпина., и аз много се заинтригувах. :-vv
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот cvetar » 21 Фев 2009, 17:11

И аз благодаря :f ! Намерих и нещо допълнително,касаещо тревистия бъз - вижте и вие. От този сайт е :
http://www.maxima.bg/bg/library/zadoma/ ... oka/II.htm

Зелени или недоузрели плодове не трябва да се берат, защото в тях, както и в семената на зрелите се съдържат алкалоидът самбуцин и гликозидът самбунигрин, който при консумация в прясно състояние причинява повръщане и разстройство.
Лечебни качества. По съдържание на витамин С плодовете и на трите вида бъз (черен, червен и тревист) многократно превъзхождат другите плодове. Сокът действа освежаващо при температурни състояния и слабително при запек.
Наесен,живот и здраве...ще правя !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот svetlozelen » 22 Фев 2009, 02:35

cvetar написа:И аз благодаря :f ! Намерих и нещо допълнително,касаещо тревистия бъз - вижте и вие. От този сайт е :
http://www.maxima.bg/bg/library/zadoma/ ... oka/II.htm

Зелени или недоузрели плодове не трябва да се берат, защото в тях, както и в семената на зрелите се съдържат алкалоидът самбуцин и гликозидът самбунигрин, който при консумация в прясно състояние причинява повръщане и разстройство.
Лечебни качества. По съдържание на витамин С плодовете и на трите вида бъз (черен, червен и тревист) многократно превъзхождат другите плодове. Сокът действа освежаващо при температурни състояния и слабително при запек.
Наесен,живот и здраве...ще правя !

Маслен извлек при трудно заздравяващи рани с кантарион,по-добре невен...с лайка-за напукани лакти и пети.А къде да пишем и козметични рецепти с билки;а за билките-подправки?!Май се оформят няколко нови теми....или в тая?
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Следваща


Подобни теми


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron