Switch to full style
раздел билки
Добави отговор

Помощ - Лобода.

13 Ное 2008, 15:25

Може ли някой да ми даде повечко информация за лободата или поне да ми каже от къде мога да намеря. Имам да представям презентация, а никъде нищо не намирам. Благодаря предварително!

Re: Помощ - Лобода.

13 Ное 2008, 16:33

Единственото което знам за Лободата е че Кадънката се храни с това. Съжелявам аз поне не знам. Cvetar знаеш ли нещо по въпроса?

Re: Помощ - Лобода.

13 Ное 2008, 17:06

mirokloze написа:Може ли някой да ми даде повечко информация за лободата или поне да ми каже от къде мога да намеря. Имам да представям презентация, а никъде нищо не намирам. Благодаря предварително!

Търси си повече за Chenopodium - ето ти нещо
http://www.pharmacy-bg.com/docs/botanik ... llales.pdf

Re: Помощ - Лобода.

29 Ное 2008, 21:11

Аз съм яла разтението лобода наричат го още див чесън обитава редки гори .Знам че има и в Айтошкия балкан.Представлява нещо подобно като листата на лапада.Освен да е нещо друго ида нма съвпадение на името.

Re: Помощ - Лобода.

10 Дек 2008, 18:32

Не знам дали вече не е късно за презентацията, но ако искаш още информация- мога да дам някаква. Билките са ми слабост, но лободата не е точно билка, а по-скоро плънка в различни ястия и зеления за разни други вкусотии, макар, че вероятни си има своите, освен вкусови - и ценни за организма неща. Дивия чесън хората в нашия край наричат "левурда", има нежни тъмнозелени листа със светла жилка по средата, с фин восъчен слой е отгоре, расте на сянка, цъфти с прекрасни бели съцветия и много лесно се отглежда от семена и издънки. Ползва се като подправка, за салати и невероятни миниатюрни сармички! Панацея е за холестерола и сърдечния тонус, приготвен като настойка с червено вино и мед, призната природна виагра е !!! :D но всъщност навсякъде растенията имат различни народни наименования. Лобода казват на е едно, лапад пък на съвсем друго...нямам снимки, но напролет ще ги фотна в Бр-во.

Re: Помощ - Лобода.

28 Яну 2011, 15:02

Това не е ли още един от бурените в градината от които не мога да се отърва,От баща си знам че се яде и била полезна, но листата му не приличат на лапада.Сега нали съм въодушевена на тема-" бурените в градината", че се сетих,че тя е също едновременно и бурен и билка - Градинската лобода (Atriplex hortensis) е едногодишно растение.

Стъблото на градинската лобода е право, разклонено, високо до 2 м.

Листата са триъгълни, целокрайни или със слабо назъбени краища, различни по краска - жълтозелени, зелени, червени, пъстри.

За храна се използват листата на младите разклонения, а понякога и върховете на стъблото и разклоненията. Листата са богати на витамин С (93,6 мг %), на рутин (113 мг %), на белтъчни вещества и минерални соли. Използват се, както спаначените листа.

В медицината лободата е известна като лечебно средство срещу някои стомашни заболявания.

Лобода
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Класификация
царство: Plantae Растения
отдел: Magnoliophyta Покритосеменни
клас: Magnoliopsida Двусемеделни
разред: Caryophyllales
семейство: Amaranthaceae Amaranthaceae
род: Atriplex Лобода
Научно наименование
Уикивидове Atriplex
Карл Линей
Видове
Около 100 - 200

Лобода (Atriplex) - род едногодишни треви и полухрасти от сем. лободови. Съществуват около 230 вида в умерените области, в България - 7 вида. Повечета са рудерални растения, плевели, някои фуражни. Градинската лобода се култивира като зеленчуково (заради листата) или декоративно растение.

Спанак, лапад, лобода, киселец и коприва.По съдържание на хранителни вещества и особено на минерални соли и витамини те са на едно от първите места сред зеленчуците.

Честно да си кажа -скубя го само и не съм го опитвала, но на лято ще го пробвам.
Ама тя каква стана , ще трябва да оставя май всичките си бурени :) , и като дойдете да не се чудите защо има: бурен ,китка, бурен ,китка :)

http://zajenata.ogosta.com/index.php?op ... Itemid=193

Re: Помощ - Лобода.

29 Яну 2011, 21:56

За лободата мога да напиша следното:майка ми я отглежда в градината имаме два вида червена и зелена.Перфектни супи става от нея и е много полезна.В супата се слага лук,моркови,картофки,кисели сливи(зелени),лобода,доматки и фиде или ориз.Подправки черен пипер,магданоз,чубрица и девисил.МММММ....много я обичам.Ако някой се престраши да си направи:Да му е сладко!

Re: Помощ - Лобода.

31 Яну 2011, 14:03

Непременно ще направя вашата рецепта, много благодаря, оттази с по- сребристите листа има като плевел в градината, но само в нета сега видях и с червените листа.Много интересно.
Добави отговор